Evde Doğal Kolonya Yapımı

0

Geleneksel kültürümüzün bir parçası olan kolonya, güzel kokmak ve temizlik açısından oldukça önemlidir. Son günlerde dünyanın gündemine oturan Corona virüsü nedeni ile kolonyanın önemi daha fazla şekilde arttı. İçeriğinde bulunan alkol nedeni ile virüslere karşı önlem olarak bilinçli şekilde tercih edilmeye başlandı. Elbette tek başına kolonya virüsten korunmaya ne yazık ki yardımcı olmuyor. Ancak bazı satıcılar Corona virüsünü fırsata çevirdiklerini düşünerek kolonya fiyatlarına yüksek oranda zam yaptı. Bu durumda ise evde doğal kolonya yapımı en çok aranan tariflerden biri oldu.
Kolonya içeriğindeki etil alkol sayesinde sürüldüğü yerde bulunan mikroplara karşı kişisel temizlik maddesi olarak kullanılabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kolonyanın uygulandığı yerin yarasız ve normal cilt olması gereğidir. Bunun dışında ise kolonyanın içinde kullanılan alkolün etil alkol olduğundan emin olmalısınız. Bazı üreticiler ucuz olması nedeni ile Metil alkol tercih etmektedir. Elbetteki bu tarz kolonya ve ürünleri insan sağlığı açısından Etil alkole oranla oldukça tehlikelidir. Bu nedenle tüketmeyi düşündüğünüz alkolün içeriğinde etil alkol olmasına dikkat etmelisiniz

Evde Kolonya Nasıl Yapılır?

Ev ortamında kolonya yapımı aslında sanıldığı kadar zor değildir. Yakın zamanda TV programlarında da gündeme oturan evde kolonya yapımı izlenebilir pratik adımlar ile mümkündür. Genel olarak renklendirmeden ziyade hijyen için kullanılması amaçlandığı için renklendirme çalışmaları yapılmaz. Ancak dileyen kişiler Mısır Çarşısındaki dükkanlardan veya internet ortamından renklendirici bitkisel özütler temin ederek evlerinde kendi kullanımları için renkli kolonya üretmektedir.

Kolonya Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • Yarım litre kaynatılmış veya hazır içme suyu,
  • Bir adet limon,
  • Bir demet taze nane,
  • Üç yemek kaşığı etil alkol.

Öncelikle yarım litrelik bir cam kavanoz ayarlanmalıdır. Daha sonrasından ise limonu yıkayıp ince halka şeklinde doğrayın. Aynı şekilde taze naneyi de yıkayın. Daha sonra kavanozun içinde doğradığınız limonların bir kısmını dizin. Üstüne dalları ile beraber biraz taze nane ekleyin. Tekrar nanelerin üzerine limon ve onun üstüne nane şeklinde kat kat ekleme yapın.
Tüm malzemeler bittikten sonra kavanozun yarısına kadar suyu ekleyin. Daha sonra üç yemek kaşığ etil alkolü ekleyin. Tahta kaşık yardımı ile güzelce karıştırın. Kavanozun tamamını su ile doldurun ve tekrar karıştırıp kapağını kapatın. Hazırladığınız karışımı barındıran kavanozun etrafını ışık almaması için alüminyum folyo ile kaplayın. Evinizin ışık almayan bir yerinde üç gün bekletin. Daha sonrasında ise kolonyağınız kullanıma hazır olacaktır.

Etil alkolü nasıl temin edebilirim derseniz internet ortamından veya yetkili temizlik malzemesi satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Dilerseniz içerisine limonla beraber portakal kabuğu eklemesi yaparak ayrı bir aroma verebilirsiniz.

Kaynakça:

tr.wikipedia.org/wiki/Kolonya
www.tarifalpisir.com/evde-kolonya-yapimi/
www.th-koeln.de/en/coronavirus_73119.php

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.